Bäckby Fritidsgård

Gården som har öppet 6 dagar i veckan och där det alltid händer mycket saker.....

Bäckby Fritidsgård

Gården som har öppet 5 dagar i veckan och där det alltid händer mycket saker.....

Hos oss kan man alltid...
fika i caféet, träffa kompisar, se på TV eller film, spela sällskapsspel, pingis, biljard, Playstation eller X-box. Lyssna på musik, låna datorer, idrotta i aulan eller gymnastiksalen. Vi har aktiviteter som turneringar, matlagning, frågesporter, tjej- och killkväll, temaveckor, konserter, resor och kulturkvällar.

Vår profil
Musik, kultur och idrott

Våra vanligaste gruppverksamheter
kill - och tjejgrupper, idrottsgrupp och arrangörsgrupper

Gårdsintervju
Alla besökare på Bäckbygården ska genomföra en gårdsintervju.
I intervjun får vi reda på vad ungdomen har för intressen och önskemål på fritidsgårdsverksamheten.
Vi får också kontaktuppgifter till ungdomen samt vårdnadshavare och det krävs för att få vara med på våra aktiviteter och resor.

Kontaktuppgifter:

021-398802 eller 021 -398803

Enhetschef
 Annika Persson, 021-398800
annika.persson@vasteras.se

PO Erlandsson, Fritidsledare
per-olov.erlandsson@vasteras.se

Abdirahman Mohamed Warsame, Fritidsledare
 abdirahman.mohamed.warsame@vasteras.se

Anette Lund, Fritidspedagog, anette.lund@vasteras.se

Nuri Akpinar Fritidsledare nuri.akpinar@vasteras.se

Delshad Perdaod delshad.perdaod@vasteras.se

Hussein Qasim hussein.ahmed.qasim@vasteras.se