Sommarsysselsättning 2017

Från och med den 6 mars kan du som går i år 9 söka sommarsysselsättning/aktivitetsplats på fritidsgården i ditt bostadsområde/upptagningsområde.

Sommarsysselsättning 2017

Från och med den 6 mars kan du som går i år 9 söka sommarsysselsättning/aktivitetsplats på fritidsgården i ditt bostadsområde/upptagningsområde. Har du frågor eller funderingar så går det bra att kontakta ansvarig i det område du bor eller har sökt plats. Du hittar kontaktuppgifter här i höger kolumn.

Sommarsysselsättning innebär att du under ca tre veckor, sex timmar per dag, utför olika uppgifter på en arbetsplats. Det kan handla om att hjälpa till på en skola, förskola, fritidsklubb, bad, servicehus eller på ett företag. Du får testa att ta ansvar för uppgifter som ingår i ett vanligt arbete. Du kan bara söka sommarsysselsättning inom ett visst upptagningsområde (där du har din folkbokföringsadress). Om du är osäker på till vilken fritidsgård du skall lämna din ansökan, maila patrik.johansson@vasteras.se för mer information.

Vanligtvis erbjuder fritidsgårdarna tre perioder som man kan söka; vecka 25-27, vecka 28-30 eller vecka 31-33. Det kan skilja mellan olika områden och du hittar dessa här till höger under kontaktpersoner. Blankett för ansökan hittar du här för utskrift. Om du inte har möjlighet att skriva ut så kan du även få en blankett för ansökan från din fritidsgård i området.

Lönen är 40 kr i timmen, plus semesterersättning på 12 % (2016 års lön).
Det finns ett begränsat antal platser, och de kommer att lottas ut; och vi kommer eftersträva en jämn könsfördelning. Vill du veta mer om lottningen/information eller något annat vid din ansökan så är du välkommen att kontakta den personen som ansvarar för just Ditt område.
Om Du blir erbjuden en plats så kommer du att kontaktas av den fritidsgård som finns i ditt bostadsområde. Hör du däremot inget ifrån din kontaktperson innan den 6 maj, har tyvärr platserna tillsatts av andra sökande. (Du kommer alltså ej meddelas om du inte har fått plats.)

OBS! Sista ansökningsdagen är fredag 7 april. Klicka på: Blankett 2017 längst ner på sidan.

Blankett för ansökan som sommarsysselsättning 2017

Bifogade filer

Område / Kontaktperson

Område/Kontaktperson

Här nedan hittar du även vilka perioder man erbjuder sommarsysselsättning.
Period 1: vecka 25-27 Period 2: vecka 28-30 Period 3 vecka 31-33

Bäckby/Skälby:
Hussein Qasim
hussein.ahmed.qasim@vasteras.se
021-398803
Erbjuder period 1 & 2

Hammarby/Råby:
Bernt Fors och Mensur Okic
bernt.fors@vasteras.se  mensur.okic@vasteras.se
021-394707 eller 021-398386
Erbjuder period 1 ,2,  3

Rönnby:
Hans Isakson
hans.isakson@vasteras.se
021-393634
Erbjuder period 1 & 3

Pettersberg:
Bedros Özgun
bedros.ozgun@vasteras.se
021-391701
Erbjuder period 1

Skallberget/Centrum:
Kajsa Andersson
karin2.andersson@vasteras.se
021-393037
Erbjuder period 1

Önsta:
Anna Frycklund & Peter Emilsson
anna.frycklund@vasteras.se
peter.emilsson@vasteras.se
021 – 393644
Erbjuder period 1 och 3

Viksäng:
Madeleine Zethraeus
madeleine.zethraeus@vasteras.se
021-390834
Erbjuder period 1

Bjurhovda/Malmaberg:
Patrik Johansson
patrik.johansson@vasteras.se
021-391982
Erbjuder period 1 och 3

Irsta:
Markus Fredriksson
markus.fredriksson@vasteras.se
021-394276
Erbjuder period 1

Vallby:
Josefine Mosell
Josefine.Mosell@vasteras.se
021-398066
Erbjuder period 1 och 3

Skultuna:
Teresa Johansson
teresa.johansson@vasteras.se
021-393899
Erbjuder period 1

Om du bor på Skiljebo/Brandthovda ska du ta kontakt med Skiljebo fritidsgård för mer information om hur du söker.

Ring 021-126836 för mer info.

Bor du i Tillberga-Hökåsen tar du kontakt med Tillberga fritidsgård.
Stefan Pettersson, 021-816565